
Evropska unija je pravkar napovedala, da je dosegla načelni dogovor z ZDA o oživljenem dogovoru o čezatlantskih tokovih podatkov, kar bi lahko pomenilo konec večmesečne pravne negotovosti, ki je spremljala storitve v oblaku po pomembni razsodbi sodišča julija 2020, ki je razveljavila Zasebnostni ščit EU-ZDA (Privacy Shield)
“Našli smo načelni dogovor o novem okviru za čezatlantske tokove podatkov,” je dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen na današnji skupni tiskovni konferenci z ameriškim predsednikom Joejem Bidenom.
“To bo omogočilo predvidljive, zaupanja vredne pretoke podatkov med EU in ZDA ter varovalo zasebnost in državljanske svoboščine.”
Pleased that we found an agreement in principle on a new framework for transatlantic data flows.
It will enable predictable and trustworthy 🇪🇺🇺🇸 data flows, balancing security, the right to privacy and data protection.
This is another step in strengthening our partnership. pic.twitter.com/7Y0wslR7Go— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) March 25, 2022
Pravna negotovost, ki visi nad prenosi osebnih podatkov v ZDA, je v zadnjih mesecih privedla do tega, da so evropski regulatorji izdajali prepovedi za uporabo ameriških rešitev, kot so Google Analytics, Google Fonts in Stripe – več o tem si lahko preberete na tej povezavi.
Na novico se je že odzval glavni “krivec” za padec Privacy Shielda Max Schrems:
https://twitter.com/maxschrems/status/1507297541351694341?s=21
Podrobnosti o tem, kaj sta se dogovorili EU in ZDA – in kako natančno je obema stranema uspelo zapolniti vrzel med še vedno dvema zelo različno usmerjenima pravnima sistemoma – niso jasne. In ker bo trajnost dogovora odvisna od natanko te drobne podrobnosti, s ploskanjem zaenkrat ostajamo zadržani, a hkrati veseli, da se zadeve končno premikajo v pravo smer. A Schremsov komentar že kaže na to, da se nam obeta ponovna presoja na Sodišču EU. Super za pravne teoretike, a novi sivi lasje za praktike.